Pre-congress Workshops
9th-10th September

The Pre- Congress Workshops will be held at: San Francisco Hotel Monumento

Pre-Congress Workshops
Monday 9th September
Room Morning Afternoon
1 Half day
09:00-13:00
Body Fluid Identification
Titia Sijen, Cordula Haas, Margreet van den Berge
SEE DESCRIPTION
Half day
14:00-18:15
Disaster Victim Identification
Carlos Vullo, Lourdes Prieto
SEE DESCRIPTION
2 Half day
09:00-13:00
mtDNA
Walther Parson, Charla Marshall
SEE DESCRIPTION
Half day
14:00-18:15
Forensic Database Advisory Board and
Ethical Considerations for Forensic Genetic
Frequency Databases
Martin Zieger, Maria Eugenia D’Amato, Yann Joly, Vanessa Lynch, Nathan Scudder
SEE DESCRIPTION
3 Full day
09:00-18:15
Forensic Genetics Genealogy
Daniel Kling, Andreas Tillmar
SEE DESCRIPTION
4 Full day
09:00-18:15
Mixture Interpretation (basic & advanced session) **
Peter Gill, Øyvind Bleka, Corina Benschop
SEE DESCRIPTION

** In case you are interested in only one, the Basic and Advanced sessions can be selected separately.

Workshops

You must be registered for the Congress in order to attend workshops.


Half Day 75 €
1 Day 120 €

Workshop Registration Fee includes:

  • Admission to selected pre-congress workshop(s)
  • Coffee breaks during your selected workshop(s)
  • Lunches during full-day workshop(s) only

The Pre- Congress Workshops will be held at: San Francisco Hotel Monumento

Pre-Congress Workshops
Tuesday 10th September
Room Morning Afternoon
1 Half day
09:00-13:00
Ancestry/ Appearance & Phenotyping
Antonia Heidegger, Catarina Xavier
SEE DESCRIPTION
Half day
14:00-18:15
Activity Level Evaluative Reporting
Bas Kokshoorn, Yvonne van de Wal; Bart Aarts
SEE DESCRIPTION
2 Half day
09:00-13:00
Y-Chromosome Analysis and Statistics
Lutz Roewer, Sascha Willuweit
SEE DESCRIPTION
Half day
14:00-18:15
Y-Chromosome interpretation: extended/new methodologies on Y-SNPs and Y-STRs
Arwin Ralf, Sofie Claerhout
SEE DESCRIPTION
3 Full day
09:00-18:15
Bioinformatics MPS (basic & advanced session) **
Jerry Hoogenboom, Jonathan King
SEE DESCRIPTION
4 Full day
09:00-18:15
Kinship Statistics and Pedigree Analysis (basic & advanced session) **
Thore Egeland, Magnus Vigeland
SEE DESCRIPTION

** In case you are interested in only one, the Basic and Advanced sessions can be selected separately.

Workshops

You must be registered for the Congress in order to attend workshops.


Half Day 75 €
1 Day 120 €

Workshop Registration Fee includes:

  • Admission to selected pre-congress workshop(s)
  • Coffee breaks during your selected workshop(s)
  • Lunches during full-day workshop(s) only
Monday 9th Tuesday 10th Wednesday 11th Thursday 12th Friday 13th
8:30-09:00
General Session 1 New Technologies and Applications
Charla Marshall

General Session 3: Population Genetics
María Martinón

General Session 5:  Statistics and Interpretation
Duncan Taylor
9:00-10:00 Workshops Workshops
10:00-10:30 Break and Poster Session 1 Break and Poster Session 2 Break and Poster Session 3
10:30-11:00 Break Break
11:00-12:15 Workshops Workshops
General Session 1: New Technologies and Applications

General Session 4: Forensic DNA Phenotyping Manel Esteller

General Session 5:
Oral Communications
12:15-13:00 Lunch Lunch Lunch
13:00-14:00 Lunch Lunch
14:00-15:30 Workshops Workshops General Session 2: Human Identification General Session 3+ 4:
Oral Communications
General Session 6: Genetic Genealogy and Ethics
Andreas Tillmar
15:30-16:00 Break Break Break Break Break
16:00-16:30 Workshops Workshops General Session 2: Human Identification and Humanitarian Forensic Science Special Session: Peter Schneider Memorial
Round Table on DNA Transfer
Peter Gill, Bas Kokshoorn, Mariya Goray
General Session 6: Genetic Genealogy and Ethics

Closing Ceremony
16:30-17:30 FSIG Editorial Board Meeting
17:30-18:00 Break
18:00-18:15 Break General Assembly
18:15-18:30 Working Group Meetings
18:30-20:00 Opening Ceremony
20:00-22:00 Welcome Reception Gala Dinner
DAY 1

DAY 1 – FRIDAY 8th of September

Tentative Time Sala 1 Sala 2 Sala 3 Sala 4
9:00-11:00 Symposium organized by Red Glial Española (RGE) (Part I) Symposium organized by Red NeuroEvoDevo Pedro Ramón y Cajal (Part I) Symposium organized by Spanish Network for the Interaction between Computational and Cognitive Neuroscience (SINC2) (Part I) Young investigators
building Neuroscience
and Rita Levi-Montalcini
Award (Part I)
11:00-11:30 Coffe break
11:30-13:00 (Part II) (Part II) (Part II) (Part II)
13:00-14:00 LUNCH BREAK
14:00-15:30 OPENING, WELCOME AND PREMIO OLYMPUS
15:30-17:30 Symposium 1 Symposium 1
17:30-18:00 Coffe break
18:00-20:00 Symposium 3 Symposium 3
DAY 2

DAY 2 – SATURDAY 9th September

Tentative Time
7:30-18:00 Registration
9:00-12:00 Student´s Symposium Commercial Exhibition & Poster Exhibition
12:00-13:00 Student Symposium posters
13:00-14:00 Presidential Lecture
14:00-15:00 Congress Opening
16:00-17:00 International Brain Bee Awards
17:00-18:00 Parallel Symposia I Parallel Symposia II Parallel Symposia III Parallel Symposia IV
18:00-20:00
20:00-21:30 Pint of Science
DAY 3

DAY 3 – SUNDAY 10th September

Tentative Time
7:30-18:30 Registration
8:30-9:30 Invited Lecture I Comercial Exhibition & Poster Exhibition
09:40-11:30 Parallel Symposia V Parallel Symposia VI Parallel Symposia VII Parallel Symposia VIII
11:45-12:45 Invited Lecture II
12:45-15:00 Poster Session I
Sponsored Luncheon Sessions
ECTP Professional Development
15:00-17:00 Parallel Symposia IX Parallel Symposia X Parallel Symposia XI Parallel Symposia XII
17:15-18:15 Invited Lecture III
18:30-19:30 Alumni Reception Terrace
20:00-21:30 Pint of Science
DAY 4

DAY 4 – MONDAY 11st September

Tentative Time
8:00-18:30 Registration
8:30-9:30 Invited Lecture IV Commercial Exhibition & Poster Exhibition
09:40-11:30 Parallel Symposia XIII Parallel Symposia XIV Parallel Symposia XV Parallel Symposia XVI
11:45-12:45 Invited Lecture V
12:45-15:00 Poster Session II
Sponsored Luncheon Sessions
ECTP Professional Development

Workshop I

15:00-17:00 Parallel Symposia XVII Parallel Symposia XVIII Parallel Symposia XIX Parallel Symposia XX
17:15-18:15 Invited Lecture VI
18:20-20:20 Career Path Round Table & Netowrking
20:30-22:30 Banquet
DAY 5

DAY 5 – TUESDAY 12nd September

Tentative Time
8:00-18:30 Registration
8:30-9:30 Invited Lecture VII Comercial Exhibition & Poster Exhibition
09:40-11:30 Parallel Symposia XXI Parallel Symposia XXII Parallel Symposia XXIII Parallel Symposia XXIV
11:45-12:45 Invited Lecture VIII
12:45-15:00 Poster Session III
Sponsored Luncheon Sessions
ECTP Professional Development

Workshop II

15:00-17:00 Parallel Symposia XXV Parallel Symposia XXVI Parallel Symposia XXVII Parallel Symposia XXVIII
17:15-18:15 Invited Lecture IX
18:30-20:00 Meet the Expert Sessions
20:00-22:00 Presidential Banquet (by invitation)
DAY 6

DAY 6 – WEDNESDAY 13rd September

Tentative Time
8:00-18:30 Registration
8:30-9:30 Invited Lecture XI Comercial Exhibition & Poster Exhibition
09:40-11:30 Parallel Symposia XXIV Parallel Symposia XXX Parallel Symposia XXXI Parallel Symposia XXXII
11:45-12:45 Invited Lecture XIII
12:45-15:00 Poster Session IV
Sponsored Luncheon Sessions
ECTP Professional Development

Workshop III

15:00-17:00 Parallel Symposia XXXIII Parallel Symposia XXXIV Parallel Symposia XXXV Parallel Symposia XXXVI
17:15-18:15 Closing Ceremony
19:00-21:00 Social Tour